Спорт

Кариера за Гинис: „Лудакот“ потпиша за 26-от клуб и постави светски рекорд!


Уругвајскиот фудбалер Себастијан Абреу официјално потпиша договор со Аудакс Италијано и со тоа постави нов Гинисов рекорд.

„Лудакот“, како што го викаат, можеби не е планетарно познат како некои негови сонародници, но сепак влезе во историјата на фудбалот.

Имено, чилеанската екипа Аудакс е 26-от клуб во фудбалската кариера на Абреу, бројка која не успеал да ја реализира ниту еден друг фудбалер во поновата историја.

Абреу има 41 година и засега не размислува за пензија, а со последниот трансфер го остави зад себе германскиот голман Луц Фаненштајл кој долги години беше играч со најмногу променети клубови.

Кариерата Абреу ја започна во Дефенсор од Монтевидео, а покрај останатите клубови има играно и за Сан Лорензо, Депортиво Ла Коруња, Монтери, Ривер Плата, Гремио, Реал Сосиедад, Ботафото…

вреди да се нагласи дека Абреу каде и да настапуваше ги решетеше противничките мрежи. Има постигнато преку 400 голови во својата кариера, а за уругвајската репрезентација запиша 70 настапи.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top