Advertisements
Вебкафе

Калифорниски калуѓерки заработуваат милиони од одгледување канабис

Припадничките на сестринството од еден калифорниски манастир заработуваат милиони долари од производство на канабис. Исто така, тие се посветени консумирачки на истата.

Со овој бизнис калуѓерките се зафатиле во 2011 година, кога започнале да одгледуваат 12 садници марихуана. Денес имаат цели насади кои им носат милионски приход. Тврдат дека со производите од канабис може да излекуваат бројни болести, од епилепсија до рак, а излекувале и осум зависници од дрога.

Тие марихуаната ја опишуваат како прекрасно растение што лекува тешки болести.

„Светот полека се отвораз а идејата дека канабисот е лек, а не опасна дрога” , вели сестрата Кејт Миусен.

Advertisements
To Top