Вебкафе

Каква е врската помеѓу Полат, Онур, Ајшеѓул и Македонија?

Ако одговорот ви е дека сите тие се имиња од популарните турски серии кои се даваа на нашите Тв канали, до некаде сте во право. Но, врската има и посуштински момент.

Александар, Александра, Јован, Јована, Миахил, Маихаела, Максим се меѓу најчестите имиња на новородените деца во 2017 година.

Според Управата за водење матични книги, чести се и имиња Филип, Филипа, Калин и Калина.

Инспирирани од турските серии, популарни биле и Севги, Онур, Елф, Полат, Ајшеѓул,.. Во Македонија годинава се родиле деца кои ги носат имињата на ликовите од турските серии.

Статистичките податоци покажуваат дека во третиот квартал годинава во Македонија се родени 5.866 деца. Лани бројот бил околу 33.000.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top