Вебкафе

Јавен срам за неплатени сметки: Во Кина вака се предупредуваат граѓаните

Во Кина

Кинески град во провинцијата Xi’an одлучил јавно да ги посрамоти жители кои не плаќаат сметки. Едноставно на огласни плочи биле изложени нивни слики.

На големи екрани кои се најдуваат на најпрометните улици се нашле слики, имиња и други лични податоци од должниците. Изјавата на судот била дека на тој начин ќе пробале да допрат до луѓето за финансиските обврски за кои претходно биле известени, пренесува Дејли Мејл.

И со тоа ќе продолжат

Нивните лица ќе се прикажуваат 5 денови, и судот напомена дека и други должници ќе се објават наскоро. Жанг Лунан, водител на случајот со оваа проблематика, изјави дека ќе се превземат и други мерки како што е притвор, финансиски казни и ограничување на патувањето.

***

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top