Актуелно

Goldman Sachs размислува за почнување на трговија со биткоини


Финансискиот гигант Goldman Sachs разгледува работење со дигитални валути како биткоин, наведува извор од банката.

Доколку тоа стане практика, тој би можело да биде првиот голем играч од Вол Стриткој јавно би почнал со бизнис на пазарите за криптовалути.

Таа банка го смета биткоинот повеќе како метода за плаќаање отколку вредносна одредница. Банките UBS, Barclays, ING, Goldman Sachs и BNY Mellon неодамна најавија вложувања во blockchain технологија што овозможува функционирање и безбеден трансфер на дигитални валути.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top