Спорт

Еве зошто Мурињо е подобар од Гвардиола

Менаџерот на Вест Бромвич, Алан Пердју упати комплименти кон својот колега на клупата на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо со кого денес ќе ги одмери силите во рамките на 18-то коло од Премиер лигата.

Искусниот тренер смета дека во фудбалот не постои подобар тренер кога станува збор за играње на резултат и освојување трофеи.

„Жозе и јас сакаме да победиме на секој меч со 4:0 и да играме светски фудбал. Тоа не можеме да го направиме, а понекогаш само треба да пронајдеш начин за да запишеш три бода. Тоа е она што Мурињо го прави подобро од било кој друг, вклучително и Гвардиола. Тој освојува повеќе трофеи“, изјави Пердју.

ВБА денешниот дуел го дочекува на претпоследното место на табелата во Премиер лигата, додека Јунајтед е втор со 14 бода помалку од лидерот Манчестер Сити.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top