Вебкафе

Еден од основачите на Bitcoin.com ги продаде сите свои биткоини

Емил Олденберг, ко-основач на страната Bitcoin.com, ги продаде сите свои биткоини и ги нарече „бескорисни“.

Олденберг, шеф на технологија на сајтот Bitcoin.com изјави дека станува збор за „најризичната инвестиција во која може да влезете“, пренесува Unlaid повикувајќи се на шведскиот сајт Breakit.

Ко-основачот на Bitcoin.com за Breakit откри зошто повеќе не верува во таа криптовалута.

„Станува збор за екстремно висок ризик. Ги продадов сите свои биткоини и се префрлив на биткоин кеш (bitcoin cash). Префрлањето на биткоините на берзите и обратно чини многу. Кога ги продадов своите биткоини, морав да платам 50 американски долари и да чекам 12 часа за да се изврши трансакцијата“, вели Олденберг.

Се фокусира на биткоин кеш

Тој открива дека Bitcoin.com „престана да развива нови услуги за старата биткоин мрежа“ и сега таа страница првенствено е фокусирана на биткоин кеш, криптовалута која беше иницирана во август.

„Старата биткоин мрежа е речиси бескорисна. Решенија гледам во биткоин кеш, а во тоа лежи иднината“, вели Олденберг.

Тој тврди дека високите трансакции и застојот во трансакциите се главните причини поради кои кренал раце од битконот. Во само 12 месеци, вредноста на биткоинот од 1.000 долари се искачи на вртоглави речиси 20.000 долари.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top