Живот

Доколку одлучивте во новата година да држите диета, еве на што треба да обрните внимание

држите диета

Постои една контрадикторна работа – во светот има се повеќе дебели луѓе и стално расти бројот на оние кои се трудат да бидат слаби.

Нека 2018 биде клучната година, за промена на изгледот и намалување на тежината.

Колку повеќе се трудат толку се подебели? Или како и да ги сфатите податоците објавени од американската Медицинска Асоцијација, објаснети се во статијата што следи.

A post shared by juliarghh2 (@juliarghh2) on

„Секој кој се занимава со прашањата во врска со исхрана, може да ви каже зошто е тоа така. Психолошкиот притисок кој доаѓа со непрестано ограничување и калориски оптеретувања носи до спротивни придобивки.“

„Сите треба да се ослободиме од таквиот однос кон храната и да излезиме од тој магичен круг“, истакнуваат од Women’s Health.

За добро тело потребно е да се смени начинот на живот, а не само да се воздржуваме од некоја храна. Затоа што со воздржувањето од храна, ние правиме само привремени промени. Килограмите многу брзо се враќаат после завршувањето на диетата.

A post shared by Kunti Tiwari (@kunti3tiwari) on

И затоа секој што тежи кон физичка промена би требало да знае како да направи „цврст темел“. Пред се треба да се оттргне од менталниот притисок за губење на тежината. Мора да се насочи кон тоа за придонесување на своето здравје и својот мир.

Затоа новогодишните одлуки поврзани со вашата „линија“, би требало да звучат вака:

  • На храната ќе гледам како на гориво, а не како број
  • Ќе го слушам телото и ќе ги следам своите потреби
  • Нема да се воздржувам од намирници, ќе ги конзумирам мудро
  • Нема да се оптеретувам со вагата
  • Сето тоа ќе го направам поради здравјето

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top