Актуелно

Денеска референдум во Босилово против рудникот Иловица

Во општина Босилово денес граѓаните на референдум ќе имаат можност да се изјаснат дали се за или против работењето на рудникот за бакар и злато Иловица и дали се за или против отворање рудници за експлоатација на метални и металични суровини во нивната општина.

На избирачкиот список запишани се 12.301 гласачи, а за успех на референдумор потребно е на гласање да излезат 6.151 гласач (50% +1) на 19 избирачки места.

Жителите на Општина Ново Село на референсумското прашање за или против рудници ќе се изјаснуваат на 17 септември.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top