Спорт

ДАЛИ Е ОВА МОЖНО? Меси повеќе не е најскап фудбалер, Роналдо не е ни во Топ 50

Иако веќе цела деценија се води голема битка кој е најдобар фудбалер на светот – Меси или Роналдо, според Институтот за фудбалска историја и статистика, ни еден од нив не ја има титулата најскап фудбалер на светот.

Меси и Роналдо веќе десет години доминираат во светскиот фудбал, па затоа бројни фанови беа изненадени кога ЦИЕС за најскап фудбалер на светот го избра англискиот репрезентативец и ѕвезда на Тотенхем, Хари Кејн.

Двете најважни вредности кои се замеаат во предвид се парите потрошени за купување на играчот и неговата моментална вредност. Поради тоа ЦИЕС ѕвездата на „спарси“ ја проценува на 198 милиони евра, еден повеќе од Лео Меси.

Двајцата се фудбалери кои потекнуваат од младинските школи, па за нив Тотенхем и Барселона не потрошиле ни евро за отштета. Поради тоа Кејн и Меси имаат најголема потенцијална вредност.

Трет на листата најскапи фудбалери е Деле Али, па следуваат Гризман, Дибала, Салах, Рашфорд, Инсиње, Левандовски и Саул Нигез.

Поради тоа не чуди податокот што Роналдо го нема ни во Топ 50, бидејќи за неговиот трансфер Реал Мадрид потроши 94 милиони евра, а претходно Јунајтед на Спортинг му плати 15 милиони евра.

Advertisements
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top