Спорт

Човекот кој важи за главен „местач“ во Грција го превзеде славниот англиски клуб!


Грчкиот бизнисмен Вангелис Маринакис го компетираше превземањето за поранешниот двоен европски шампион Нотинхем Форест, потврди денес Англиската фудбалска лига.

Грчкиот милионер кој исто така е сопственик на Олимпијакос, на местото прв човек на „шумарите“ ќе го наследи Фалваз Ал Хасави, бизнисмен од Кувајт кој со клубот управуваше во последните пет години.

Претходно во јануари пропадна намерата еден американски конзорциум да го превземе клубот, а тоа го искористи Маринакис кој сега е 100% сопственик на авнглискиот второлигаш.

Маринакис е контровезна личност во грчкиот јавен живот бидејќи против него се водат повеќе судски постапки, особено интересни се обвинувања за наместени натпревари и вмешаност со обложувачката мафија.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top