Спорт

Бобан се враќа во Милан со јасна стратегија!

Легендата на Милан, Ѕвонимир Бобан е многу блиску до враќање во клубот од „Сан Сиро“, овој пат со директорска функција.

Според последните информации Бобан има комплетен договор со Милан и во моментов е во процес на раскинување на договорот со ФИФА, каде има функција на заменик секретар.

„Скај Италија“ открива дека Бобан и Малдини имаат јасна стратегија како ќе го водат клубот. Сигурно ќе бидат задржани клучните играчи во тимот како Алесио Ромањоли, Пјонтек и Пакета. Плановите на Бобан се клубот да влезе во параметрите на Финансискиот фер-плеј, но да не биде „жртвувана“ повеќе од една ѕвезда од тимот.

Акцентот на трансферната политика ќе бидат млади фудбалери, но ќе бидат донесени и неколку поискусни играчи.

Што се однесува до местото спортски директор, откако отпадна можноста да дојде Игли Таре, клубот ќе се насочи Федерико Масара, кој до неодамна ја извршуваше таа функција во Рома.

Advertisements
To Top