Advertisements
Актуелно

Бившиот американски кардинал МекКарик расчинет од папата поради сексуална злоупотреба

Папата Франциск го расчинил бившиот американски кардинал Теодор МекКарик кој ја загуби кардиналската позиција поради обвинување за сексуално злоупотреба.

Ова го јавува Ројтерс, повикувајќи се на соопштение од Ватикан.

Инаку кардиналот Мекарик во јули минатата година е првиот кардинал кој ја изгуби оваа висока верска католичка титула поради скандалот со сексуалната злоупотреба во католичката црква.

Advertisements
To Top