Актуелно

Биткоинот рипна на 19.000 долари – 40 насто од криптовалутата поседуваат само 1.000 луѓе

биткоин

На 12 ноември оваа година. некој пресели околу 25.000 биткоини, во вредност од 159 милиони долари тогаш, на онлајн берза. Веста наскоро се најде на специјализираните интернет-форуми, а трговците почнаа да се прашуваат дали тоа значи дека сопственикот на крипто-валутата има намера да ги продаде, пренесува Стандард.мк.

Инвеститорите кои имаат голем број биткоин се познати како китови. И тие почнуваат да создаваат се повеќе и повеќе анксиозност, бидејќи тие можат да ја намалат цената нагло со продажба дури и на мал дел од нивните средства. А такви продажби стануваат сè поверојатни откако крипто-валутата секојдневно крши рекорд, па вчера поминаа 19.000 долари на некои размени.

Околу 40% од биткоин се чуваат од околу 1.000 луѓе, пишува Блумберг. И по сегашните цени, некои од нив можеби ќе одлучат да продадат половина од нив, вели Арон Браун, кој ја предводи единицата за проучување на финансиските пазари во AQR Capital Movement.

Покрај тоа, тие можат да ги координираат своите активности. Многу од големите инвеститори веќе неколку години се познаваат и ги чуваат своите монети од првите денови. И тие можат да ја променат цената на крипто-валутата кога ќе решат.

Во моментов не е нелегално да ги координираат своите активности. Регулаторите сè уште заостануваат и правилата не се многу јасни. Ако, покрај зголемувањето на цената, тие почнат да ги шират гласините на форумите, тоа се смета за измама, како што неодамна извести една од најголемите берзи за крипто-валутата – Bittrex.

Самото координирање сепак не е нелегално и може да доведе до големи потреси – особено со оглед колку млад е пазарот и колку шпекулативни средства во моментов се крипто-валутите.

Како и повеќето свои колеги Кајл Самани, управен партнер во Multicoin Capital, постојано ја надгледува активноста на адресите за кои се знае дека припаѓаат на најголемите инвеститори. Кога забележува активност, тој веднаш го крева телефонот да ја разбере мотивацијата за купување или продавање. Сепак, ова може да им наштети на малите инвеститори кои не можат да го подигнат телефонот и едноставно да го повикаат мултимилионерот за да го прашаат за неговите планови. Значи, тие остануваат „во мрак“.

„Не постои транспарентност на овој пазар“, вели Мартин Мушкин, адвокат кој се фокусира на биткоин. „Кога тргувате со акции, сè треба да се објави, додека е многу тешко да се разбере што се случува со крипто-валутите“, вели тој.

Обичните инвеститори се во понезгодна позиција кај помалите крипто-валути. Иако толку огромна количина на биткоини се чува
од само 1.000 луѓе, оваа крипто-валута е најмалку концентрирана.

Топ 100 биткоин адреси држат околу 17,3% од вкупната циркулација. Со етереум, првите 100 инвеститори држат 40 проценти.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top