Спорт

Азар на пат за Мадрид: Челзи ја прифати понудата на Реал!

Трансферот на Еден Азар во Реал Мадрид е завршена работа, а службеното објавување се очекува во текот на денот или најдоцна утре.

Англиските медиуми потврдија дека двата клуба конечно постигнале договор и Челзи се согласил за 100 милиони евра да ја пушти својата најголема ѕвезда.

„Сините“ најпрво бараа 120 милиони фунти за слободата на Азар, но Белгиецот е во последната година од договорот, па лондонскиот клуб мораше да попушти.

Со ова ќе се стави крај на сагата која траеше скоро цела година, па 28-годишниот Белгиец треба да биде првото големо засилување на „кралевите“ за следната сезона.

Азар од поодамна има договор со Реал Мадрид, па се очекува наскоро да следи официјализација на трансферот.

Advertisements
To Top