Свет

Австралија: Со џип помеѓу пешаците, луѓето летале насекаде

Aвстралиската полиција го уапси возачот на автомобил „Сузуки СУВ“ кој влета во група луѓе во австралискиот град Мелбурн. Се уште не е соопштено дали станува збор за тероризам.

ББС како најнова вест објави дека полоцијата во Мелбурн соопшитла дека станува бор за намерна ситуација, но се уште е рано да се кажат мотивите, односно дали станува збор за тероризам или не. Според нивните податоци, 19 особи се повредени. Меѓу повредените е и дете на предшколска возраст кое е во тешка состојба.

Прво е уапсен возачот, а покасно уште еден маж и цело подрачје е блокирано.

Се истакнува дека 15 луѓе се повредени, додека другите австралиски медиуми тврдат дека се повредени 19 луѓе.

Очиведецот Кри Гет изјавува дека стоел на улицата Флиндерс со кафе во ракат и слушнал вриштење. „Кога се завртив, видов многу тела на земја. Видов автомобил кој вози помеѓу луѓето“ вели Гет.

Меѓтоа според изјавата на полицијата, автомобилот не возел со голема брзина кога удрил во пешаците.

Еден од очевидците рече дека автомобилот покосил се, луѓе лежеле секаде наоколу.

Локалниот сајт Ејџ објави дека еден од полицајците кажал дека се работи за терористички инцидент.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top