Авто мото

Aуди R8 заминува во историјата!

Единствениот суперспорташ во понудата на Ауди ќе остане без наследник во 2020 година, а тогаш е предвидено доаѓањето на Ламбурџини Хуракан. Со ова ќе биде запрено производството на моделот R8 кој има иста архитектура со Хураканот.

Исто така, се шират и приказни за Ауди Шкорпион, првиот хиџеп – хип –хоп, кој наводно морал да биде со четири погонски мотор и моќност од 1000 коњски сили.

Кога станува збор за 2.9 V6 twinturbo моторот од RS4 и RS5, тоа е едноставно премногу тенок за новиот суперспортски модел. Моментално има 450 КС, а максимална верзија е 470 КС. Кој знае можеби овој мотор ќе биде резервиран за новите S6 и S7.

И конечно, една навистина добра вест. Ауди најверојатно ја планира својата верзија на Порше Мишн Е, а тоа ќе биде модерна интерпретација на Ауди Кватро.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top