Спорт

Арсенал повеќе од една деценија не бил во ваква серија!

Со синоќешното дерби во Премиер лигата против Манчестер Јунајтед, тимот на Арсенал ја зголеми серијата на 20 натпрвари без пораз во сите натпреварувања.

Тоа е најдоброто постигнување на „топџиите“ од 2007 година, кога запишаа 28 официјални натпревари без пораз. Притоа, ова е најдолгата активна серија во Топ 5 првенствата во Европа.

„Топџиите“ ја стартуваа сезона со два порази во првенството, од Сити и Челзи, но потоа влегоа во фатастична серија од 15 победи и 5 реми средби.

Покрај синоќешното реми Арсенал не успеа да победи против Кристал Палас (1:1), Ливерпул (1:1), Вулверхемптон (1:1) и Спортинг Лисабон (0:0).

Loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top