Спорт

Арсенал потврди: Познато колку ќе паузира Лаказет


Францускиот напаѓач на Арсенал, Александре Лаказет ќе мора да паузира во наредните шест недели поради повреда на коленото.

Лаказет полека го губи местото во стартниот тим со доаѓањето на Обамејанг, а на дербито со Тотенхем минатиот викенд пропушти голема шанса.

Токму на тој натпревар настрада и коленото на Французинот, а клубот денес потврди дека ќе мора да биде опериран.

Лаказет ќе ги пропушти двата дуела во Лига Европа, а сигурно нема да игра и во финалето од Лига купот против Манчестер Сити кое се игра на 25-ти февруари.

Арсенал операцијата на коленото ја дефинираа како „мала процедура“, но Лаказет сигурно ќе отсуствува од терените во наредните шест недели.

Французинот одлично ја започна сезоната со 4 гола во првите 6 меча, но во последните 13 има постигнато само еден гол.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top