Живот

Ако вежбате и сакате добра форма, јадете ја оваа храна!


Нашето тело и мускулни групи имаат различни потреби и поради оваа причина секоја вежба се разликува по интензитет.

Се разбира, храната, исто така има голема улога за нашата визија и општа состојба. Еве неколку видови храна и пијалоци, кои ќе гиа подобрат ефектите од вежбањето:

Кафе – тоа е докажана енергетска помош и подобрувач на ефикасноста. Освен тоа не дехидрира. Може да додадете и млеко и така ќе набавите јаглехидрати и протеини.

Овесни семенки– содржат влакна со ниска содржина на масти и висока содржина на бавна апсорпција се јаглехидрати, погодни за шеќерот во крвта. Соодветни се пред тешок тренингот.

Јајца – одлична храна за обновување. Имаат висока содржина на протеини и го намалуваат апетитот.

Кисело млеко– соодветно е по тренингот, бидејќи обезбедува протеин, потребен за изградба на мускулите.

Јатки– истражувањата покажуваат дека луѓето кои конзумираат ореви, живеат подолго и ја одржуваат здравствена тежина. Консумирајте ги пред тренинг.

Слатки компири– одличен извор на витамин А, кој е важен прехранбен елемент. Тие се погодни за ручек. Содржат диетални влакна и ниска содржина на калории..

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top