Спорт

Играчи од 98 држави ги треселе мрежите во Премиер лигата


Премиер лигата е најинтернационалното фудбалско првенство на светот, а доказ за тоа е фактот што играчи од 98 различни држави постигнале гол во Премиер лигата.

Естонецот Рагнар Клаван постигна гол во победата на Ливерпул над Барнли и со неговиот гол Естонија е 98-та држава која има играч кој постигнал гол во Премиер лигата.

Најмногу голови очекувано доаѓаат од англиските фудбалери, односно домашните преставници постигнале 10.826 гола во Премиер лигата.

На второто место се Французините кои имаат постигнато 1477 гола, па следуваат Ирците 946 гола и Холанѓани со 904 гола.

Македонија има три преставници кои до сега настапувале во Премиер лигата, Ѓорѓи Христов, Артим Шаќири и Горан Попов кои вкупно имаат постигнато 11 гола во најелтната англиска лига.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top