Свет

Шпанската економија загуби милијарда евра поради каталонската криза!


Кризата во Каталонија ја чини милијарда евра шпанската економија, а локалната економија продолжува да ги чувствува последиците изјави министерот за економија на Шпанија, Луис де Гуиндос.

„Каталонија имаше пораст повисок од шпанскиот и претставуваше еден од двигателите на шпанската економија. Сепак, во последните четири месеци од минатата година таа е на товар на државата“, рече Де Гуиндос.

Кризата започна кога парламентот во Каталонија во октомври прогласи независност по референдумот што владата на Шпанија го прогласи за незаконски.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top