Вебкафе

90-годишна баба со свои раце од малото село направи вистинска уметничка галерија

Агнес „Анежка“ Кашпаркова, 90-годишна баба од селцето Лука, Чешка, секои пролет и лето ги поминува украсувајќи ги локалните куќи со прекрасни уметнички дизајни.

Бившата земјоделка Агнес ова свое хоби го попримила од друга соселанка која истото го правела со години. Користејќи сина боја и мала четка, таа создава вистински уметнички цветин дезени инспирирани од традицијата на Моравија (јужна Чешка).

И сето тоа го прави за чисто задоволство, тврдејќи: „Јас воопшто не сум уметница. Едноставно уживам да го правам ова и да помагам“.

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top