Спорт

11 ГРАДОВИ, 12 СТАДИОНИ: Погледнете каде ќе се игра Светското првенство!

Од 14-ти јуни до 15-ти јули 32 најдобри репрезентации од целиот свет ќе се борат за титулата светски шампион во Русија.

Мундијалот ќе се одигра на 12 стадиони во 11 градови. Москва е единствениот град во кој ќе се играат натпревари на два стадиони и град кој ќе биде домаќин на финалето.

Првичниот план беше да се игра во 13 градови и 16 стадиони, но подоцна Русите одлучија најголемата фудбалска смотра да се одржи на 12 стадони.

1 Москва
Лужники стадион (отварање, полуфинале и финале) 81.000 мест

Стадионот на Спартак – 45.360 места

2. Санкт Петерсбург
Крестовски стадион (полуфинале и за трето место) 68.134 места

3. Калининград
Калининград стадион 35.212 места

4. Казан
Казан Арена 45.370

5. Нижји Новгород
Нижји Новгород стадион 44.899

6. Самара
Космос Арена 44.918

7. Волгоград
Волгоград Арена 45.568

8. Саранск
Мордовија Арена 45.015

9. Ростов
Ростов Арена 45.000

10. Сочи
Олимпијски стадион 47.659

11. Екатеринбург
Централ стадион 35. 696

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top