Славни

Сакале или не, тој е најследениот светски политички лидер на Твитер


Со речиси 40 милиони следбеници американскиот претседател Доналд Трамп изби на првото место на листата со најследени светски лидери на социјалната мрежа „Твитер“, соопшти њујоршката компанија за односи со јавност и комуникации „Барсон-Марстелер“ врз основа на податоците на својата листа со светски лидери.

Трамп стана најследениот светски лидер на „Твитер“, надминувајќи го дури и папата Франциско по бројот на следбеници, додава компанијата.

Тој се најде на листата со околу 890 профили на светски лидери, како што се шефови на држави и влади, а врховниот поглавар на Римокатоличката црква има значително мал број следбеници на сите јазици, наведува компанијата што се занимава со анализата – „Твитпломатија“ – користење на социјалната мрежа за јавна дипломатија, пренесе АП.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top