Спорт

Англичанец прв пат после 29 години заигра за Барселона!


Поранешниот талент на Арсенал, Маркус Мекгвејн вчера дебитираше за првиот тим на Барселона и стана првиот Англичанец кој заиграл за каталонскиот гигант после цели 29 години.

Мекгвејн запиша настап на пријателскиот натпревар од Суперкупот на Каталонија против градскиот ривал Еспањол.

Гери Линекер е последниот англиски фудбалер кој го носеше дресот на Барселона во периодот од 1986 до 1989 година.

19-годишниот Маркус се појави во игра на местото на Алеиш Видал во 77-та минута. Натпреварот заврши 0:0 во регуларно време, а Барселона беше поуспешна после изведувањето на пенали.

Мекгвејн, кој игра на позиција дефанзивен играч за врска пристигна во Барселона во јануари од школата на Арсенал.

Коментари

loading...
Најсвеж македонски забавен портал... и нешто повеќе!


Учество во игри на среќа е дозволено за лица со 18+ години. Играј одговорно!

To Top